خانه / معرفی همکاران / مدارس و مراکز علمی / مرکز تخصصی فقه امام خمینی (ره) قم

مرکز تخصصی فقه امام خمینی (ره) قم

جای بحث های حضرت امام (ره) در زمینه آرای فقهی و اصولی در حوزه خالی بود، گرچه بزرگانی مثل آیت الله العظمی سبحانی همواره مباحث مربوط به حضرت امام (ره) در زمینه آرای فقهی و اصولی را مطرح می کردند اما این که بحث های امام (ره) به صورت مرتب بیان شود، کمرنگ بود. بر همین اساس حضرت حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی یادگار حضرت امام خمینی(س) این پیشنهاد را خدمت مرحوم آیت الله طاهری خرم آبادی داده و ایشان هم پذیرفتند که مؤسس این مدرسه بوده و این مؤسسه به نام امام (ره) و برای کار روی آرای فقهی و اصولی امام (ره) و به منظور تربیت فضلای کارآمد در حوزه تشکیل شد.

در حال حاضر۴۰ دانش پژوه در این مدرسه تخصصی مشغول به تحصیل بوده و نظریات حضرت امام (ره) را مورد بررسی قرار می دهند؛ البته به دلیل این که کلاس های مدرسه در سطح درس خارج فقه برگزار می شود، آرا و نظریات دیگر بزرگان و مراجع تقلید هم بیان می شود.  هم اکنون ۸ کلاس درس در مدرسه تخصصی فقه حضرت امام خمینی (ره) قم فعالیت دارند که در این کلاس ها مبانی فقهی و اصولی امام خمینی (ره) مورد بحث قرار می گیرد.

پژوهش در مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (ره) قم

دانش پژوهان این مدرسه ۶ سال تحصیلی را به عنوان ۱۲ نیمسال می گذرانند که در پایان هر نیمسال یک آزمون کتبی از آن ها گرفته شده و هر کدام از آن ها باید ۷۰ صفحه تحقیق و پژوهش را به عنوان معیار نگارش تحقیقی در طول سال داشته باشند که البته در این تحقیق باید از فرمایشات امام (ره) در زمینه علم اصول استفاده شود.

مشق اجتهاد در مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (ره) قم

دانش‌پژوهان سطح چهار مرکز تخصصی فقه امام خمینی (ره) قم، طی امضای تفاهم‌نامه با این مرکز، در مدرسه هشتم مشق اجتهاد شرکت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Google Analytics Alternative